GCAA announces DIII All-Region teams
The GCAA Women and Men's DIII Basketball coaches selected their All-Region team, along with selecting the Player of the Year, Coach of the Year and All-Defensive teams for 2015-2016 season.
Women's Basketball Division III
Coach of the Year: Kenny Edwards – West Georgia Technical College
Player of the Year: Jacky Jones- West Georgia Technical College
Jacky Jones- West Georgia Technical College
Ashley Farrell- Georgia Northwestern Technical College
Angie Colbert- West Georgia Technical College
Sydnee Clark- West Georgia Technical College
Iasia Early- West Georgia Technical College
Mercedes Booker- Southern Crescent Technical College
Aurelia Mangham- Southern Crescent Technical College
Brianna Cousin- West Georgia Technical College
Katy Phillips- Georgia Northwestern Technical College
Shakierra Copeland- Southern Crescent Technical College
Lucy Washington- Southern Crescent Technical College
Kare Badger- Southern Crescent Technical College
Sprite Dyer- Georgia Northwestern Technical College
All Defensive Team
Angie Colbert- West Georgia Technical College
Kia Jefferson- West Georgia Technical College
Mercedes Booker- Southern Crescent Technical College
Dominique Washington- West Georgia Technical College
Katy Phillips- Georgia Northwestern Technical College
Men's Basketball Division III
Coach of the Year: Roderick Stubbs- Oxford College of Emory University
Player of the Year: Dantavius Bega- Southern Crescent Technical College
First Team
Dantavius Bega- Southern Crescent Technical College
Darrius Fugh-Georgia Northwestern Technical College
Jalen Bracey- West Georgia Technical College
Wesley Anderson-Oxford College of Emory University
Adrian Tolbert- West Georgia Technical College
Second Team
Mark Walden- Oxford College of Emory University
Jamelle Lanier- Southern Crescent Technical College
Dominique Lindsey- West Georgia Technical College
Rodney Culver- Southern Crescent Technical College
Tyler Shropshire- Georgia Northwestern Technical College
Honorable Mention:
Eric Hairston- Southern Crescent Technical College
Zachary Breathwaite- Oxford College of Emory University
Jose Cueva- Oxford College of Emory University
Dominic Powell- Georgia Northwestern Technical College
All Defensive Team
Rodney Culver- Southern Crescent Technical College
Jalen Bracey- West Georgia Technical College
Mark Walden- Oxford College of Emory University
Marquavious Strozier- Oxford College of Emory University
Adrian Tolbert- West Georgia Technical College